Endoproteza stawu biodrowego – ŻYCIE

  Endoprotezoplastyka stawu biodrowego wykonywana jest u pacjentów ze zwyrodnieniowymi stawami biodrowymi, mimo stosowania leków ból utrzymuje się, a wydolność i poziom codziennych czynności stają się trudne. Leczenie endoprotezowe u rehabilitacji nad morzem może zmniejszyć ból i przynieść zadowalającą poprawę sprawności.

  W procesie rehabilitacji pooperacyjnej należy wziąć pod uwagę wskazania do zabiegu, a także wiek i ogólny stan zdrowia pacjenta. Dla pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi będą inne wymagania i możliwości efektów leczenia, a dla pacjentów ze zmianami pourazowymi będą inne efekty, które są spowodowane założeniem endoprotezy.

  Plan rehabilitacji w sanatorium nad morzem dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta, a jego intensywność, przebieg i metody poprawy są różne.

  Różnice te uwarunkowane są również:

  – stanem zdrowia pacjenta

  – techniką przeprowadzonej operacji

  – chorobą

  – aktywnością

  – kondycją fizyczną chorego

  Celem ćwiczeń jest utrzymanie i zwiększenie ruchomości stawów, zwiększenie siły mięśni, zapobieganie zmianom zakrzepowo-zatorowym, rozciąganie i kurczenie się struktur wokół stawów oraz poprawa koordynacji nerwowo-mięśniowej.

  Drugi okres rekonwalescencji rozpoczyna się mniej więcej po szóstym tygodniu pierwszej fazy. Następnie przystąp do właściwej rehabilitacji. Turnus rehabilitacyjny nad morzem jest celem jest stopniowa nauka chodzenia bez kul. Wprowadź praktykę, aby poprawić tzw. Czułość. W tym celu wykorzystuje się piłki rehabilitacyjne, a trening przeprowadza się na ruchomym podłożu. W miarę postępów fizjoterapeuta wprowadzi trening funkcjonalny składający się z ćwiczeń dynamicznych.

  W późniejszym okresie pooperacyjnym pacjent korzysta z:

  -ćwiczeń indywidualnych dopasowanych do potrzeb i możliwości

  -treningu chodu na bieżni

  -ćwiczeń równoważnych na platformie stabilometrycznej,

  -dyskach sensomotorycznych

  -ćwiczeń na rowerze stacjonarnym

  -niektórych zabiegów fizykoterapeutycznych

  -terapii tkanek miękkich, min. mobilizacji blizny pooperacyjnej

  Nawet proste narzędzia pomocnicze, takie jak szczypce do podnoszenia różnych przedmiotów z podłogi lub łyżki do butów z wydłużonymi uchwytami, mogą odgrywać ważną rolę w ochronie bioder. Korzystanie z wczasów rehabilitacyjnych w dużej mierze eliminuje konieczność schylania się i obciążenie związane z tym ruchem na złączu roboczym.

  Categories: Bez kategorii